Desetikopějková sovětská známka s přetiskem Let Moskva – San Francisko přes Severní pól

-->

MERKUR 4/2002 - Autor: Martin Klim

O této pozoruhodné známce moskevský filatelista A. Sašenkov před lety napsal velmi zajímavý, fakty podložený článek, který byl otištěn v ruském časopise Filatelie Sovětského svazu – oficiálním orgánu Ministerstva pošt a telekomunikací a filatelistické společnosti VOF (Ruská filatelistická federace). Protože mnozí naši sběratelé, dokonce i specialisté na leteckou poštu, mají o historickém pozadí vydání této známky většinou jen povšechné vědomosti, stojí za to připomenout události, které tuto známku provázely.
V srpnu 1933 vyplul z Murmaňska parník Čeljuskin, aby se pokusil bez pomoci ledoborce projet severní mořskou cestou podél sibiřského pobřeží do Vladivostoku na Tichém oceánu. V říjnu jej však sevřel v Beringově úžině ledový krunýř a v únoru 1934 rozdrtil. Členové expedice, kterou vedl prof. O. I. Schmidt, museli přejít na ledovou kru. Osud ztroskotanců tehdy vzrušil celý svět. O jejich záchranu se zasloužilo sedm letců, jejichž portréty a akce jsou zobrazeny v 10známkové sérii Sovětského svazu z roku 1935, mezi filatelisty známé jako „Čeljuskinci“. Pod portréty letců jsou dvě olivové větvičky, pouze portrét Levaněvského je ozdoben jednou větvičkou olivovou a jednou myrtovou. O této odlišnosti většina filatelistů neví.
S. A. Levaněvskij se pak ještě téhož roku pokusil o rekordní let přes Severní póĺ do San Franciska bez mezipřistání. K tomuto průkopnickému činu zvolil letadlo ANT-25. Sovětská pošta dala opatřit 10kopějkové známky zobrazující Levaněvského v serii „Čeljuskinců“ červeným přetiskem s ruským textem, v překladu znějícím „Přelet Moskva – San Francisko přes Severní pól 1935“ a novou hodnotou 1 rubl. Po oznámení, že letadlo bude převážet jen omezený počet pohlednic a doporučených dopisů frankovaných touto známkou, se v předvečer odletu utvořila před moskevským poštovním úřadem dlouhá fronta filatelistů. Každý si však mohl koupit pouze jednu známku. I když prodej probíhal poměrně krátkou dobu, podařilo se některým vytrvalcům vystát frontu podruhé i potřetí. Jenže na palubu letadla pošta předala jen 150 pohlednic a dopisů frankovaných touto lákavou známkou.
Start letadla se uskutečnil 3. srpna 1935, ale k přeletu do San Franciska nedošlo. Pro námrazu musel být let přerušen a letoun při přistání zachvátil požár. Poštovní zásilky se podařilo zachránit a byly odeslány zpět na moskevský poštovní úřad. Ten pak označil každou pohlednici a dopis textem: „Pro přerušení letu bude korespondence odeslána běžnou cestou“.
V době konání letu nebylo ještě známo, kolik známek s přetiskem bylo vlastně natištěno. Pozdější filatelistický tisk a katalogy z různých zemí odhadovaly tiráž na 10 000 exemplářů. Podle oficiálního údaje archivu Ministerstva pošt a telekomunikací však bylo přetištěno 1 500 archů, každý po 25 známkách (5 řad po 5 známkách). Na každém archu se do přetisku 5 známek ve čtvrté řadě vloudila chyba, a to malé písmeno f v názvu San Francisko místo velkého F. Ze 37 500 známek bylo tedy vytištěno celkem 7 500 známek s malým f. Navíc došlo ještě k dalšímu omylu – na jeden arch byl přetisk natištěn převrácený, což znamená, že z 25 známek pouze pět ze čtvrté řady mělo přetisk nejen převrácený, ale navíc s malým písmenem f. Není divu, že právě těchto 5 exemplářů patří k nejvzácnějším poštovním známkách Sovětského svazu. Jeden z nich se objevil teprve v šedesátých letech minulého století a byl prodán na aukci v New Yorku. Druhý patřil proslulému sběrateli dr. Petru Lavrovovi z Prahy, který vlastnil jednu z největších sbírek poštovních známek Ruska a Sovětského svazu nejen u nás, ale i ve světě. Svědčí o tom řada medailí a pohárů, které získal na výstavách v Praze, Bukurešti, Vídni, Palermu, Záhřebu či Varšavě. V roce 1958 získal v Brně Velkou cenu a v Bukurešti Zlatou medaili, v roce 1960 v Bratislavě opět Velkou cenu a znovu pak v roce 1962 v Praze. Vzácnou známku s převráceným přetiskem a malým písmenem f vystavoval mimo jiné i na Mezinárodní výstavě letecké pošty ve Vídni (IFA Wien 1968) a byla otištěna ve výstavním katalogu na str. 78 pod číslem 126. Kam se poděly 3 zbývající exempláře s chybným f v převráceném přetisku se dodnes neví.
Exemplář vzácné známky s převráceným přetiskem, avšak s velkým písmenem F ve slově Francisko, daroval Stalin prezidentovi Spojených států amerických F. D. Roosevel-tovi v únoru 1945 na Jaltské konferenci. Bylo mu známo, že prezident je vášnivý filatelista a proto takovou pozornost dokáže ocenit.
Vra?me se ještě nakrátko k osudům sovětského letce Levaněvského. První neúspěšný pokus dosáhnout San Franciska letem přes Severní pól v roce 1935 ho neodradil. Za dva roky se vydal s pěti společníky dne 12. srpna 1937 na druhý let, tentokrát se čtyřmotorovým letadlem N-209. I tehdy byla na palubě vezena pošta. V San Francisku však na letoun a jeho osádku marně čekali. Až do jara 1938 se 24 ruských letadel a 7 letadel z dalších zemí marně pokoušelo objevit Levaněvského stroj ztracený neznámo kde v nekonečných pustinách Arktidy.
Na závěr naší exkurse do neobyčejné historie velmi vzácné známky a tragického osudu sovětského letce uveďme, že exemplář pocházející ze sbírky dr. P. Lavrova bude nabízen v 31. podzimní aukci poštovních známek firmy Filatelie-Klim. Martin Klim

Prameny:
Mauritius, 1966, 7
L’Écho de la Timbrologie, 1973, 1436
Katalog IFA Wien 1968
Ilustrace:
Mimořádně vzácná známka ze sbírky dr. Lavrova